Skocz do góry

Home Dekor – najświeższe informacje ze branży budowlanej.

Wszystko o pięknych altanach ogrodowych

Altana ogrodowa to niezwykłe miejsce, w którym chętnie przesiadujemy, kiedy dni tylko robią się cieplejsze. Pozwala się zrelaksować i wyciszyć po ciężkim dniu pracy, zjeść obiad na świeżym powietrzu lub urządzić garden party. Gdzie najlepiej postawić altanę i czy kupić gotowy model czy może zbudować ją samemu?

Najlepsze miejsce na altanę ogrodową

Altanę najlepiej postawić z tyłu ogrodu lub w jego centralnym miejscu, z dala od ulicy i wzroku sąsiadów. Dobrze gdy w okolicy altany będą znajdować się atrakcyjnie wyglądające rośliny lub np. oczko wodne. Jeśli lubimy jeść posiłki na świeżym powietrzu, lepiej postawić altanę w pobliżu domu, by bez problemu przenosić zastawę i dania.

Samodzielnie zbudowana czy gotowa?

Budowa altany ogrodowej nie jest skomplikowanym zajęciem. Jeśli dysponujemy wolnym czasem i lubimy majsterkować to bez problemu postawimy własną. Jeśli natomiast przeraża nas sam widok młotka i gwoździ – zdecydujmy się na gotowy model od producenta. Pamiętajmy, że altana musi stać na wyrównanej powierzchni, dlatego w pierwszej kolejności należy wylać fundamenty. Następnie możemy przystąpić do stawiania konstrukcji.

W zależności od preferencji i pomysłu możemy zbudować altanę z drewna, cegieł, kamieni lub szkła. Nic nie stoi na przeszkodzie, by materiały ze sobą połączyć. Większość osób decyduje się na altanę drewnianą – jej budowa jest najmniej skomplikowana. Zwykle materiałem konstrukcyjnym jest drewno sosnowe lub świerkowe.

Bardzo ważne jest, by zabezpieczyć altanę ogrodową przed czynnikami atmosferycznymi, chorobami grzybowymi oraz szkodnikami. Podstawowe zasady impregnacji można znaleźć w poradniku Vidaron, pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/impregnacja-altany-ogrodowej-podstawowe-zasady.

Dodatkowe wyposażenie

Wybudowaną altankę możemy wyposażyć w dodatkowe elementy, które podniosą jej atrakcyjność. Doskonale sprawdzą się ozdobne pufy lub miękkie poduszki, a także dodatkowe oświetlenie czy zwiewne zasłony. Możemy zdecydować się także na kratkę po której będą piąć się rośliny. W altanie nie powinno zabraknąć stołu i wygodnych krzeseł, do wspólnego biesiadowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *