Skocz do góry

Home Dekor – najświeższe informacje ze branży budowlanej.

Naprawa pękniętej ściany budynku – poradnik

pękajace ściany

Problem ze ścianą, na której pojawiło się pęknięcie, dotyczy zazwyczaj starszych konstrukcji, tzw. kamienic budowanych z cegły, chociaż nie jest to regułą. Pęknięta ściana z cegły albo z pustaka wynika nie tyle ze skurczu materiałów, czy ich starzenia się, ile przede wszystkim z faktu braku zbrojenia lub zbrojenia niedostatecznego w fundamencie, na którym budynek postawiono albo przez jego nierównomierne osiadanie. Przyczyną tego ostatniego może być również brak odpowiedniej izolacji i miejscowe zawilgocenie budynku, i w takim wypadku przed przystąpieniem do naprawy należy usunąć w pierwszej kolejności przyczynę, czyli budynek osuszyć.

Pęknięta ściana – jak naprawić

Najprościej rzecz ujmując, pęknięcie trzeba zszyć, a w zależności od jego umiejscowienia stosuje się dwa warianty łączenia elementów ściany po obu stronach pęknięcia. Pęknięta ściana, co robić w pierwszej kolejności? na początek należy sprawdzić, czy pęknięcie nie powiększa się. W tym celu najlepiej zagipsować w kilkunastu punktach szczelinę i zostawić na okres ok. 4 tygodni. Gdy gips popęka, należy nadal poszukiwać przyczyny pęknięć, włącznie z odkopaniem fundamentów i zaizolowaniem ich. Jeżeli pęknięć nie ma, można przystąpić do zszywania.

Naprawa pękniętej ściany na dużej płaszczyźnie

Bez względu na wielkość pęknięcia oraz jego umiejscowienie, pracę rozpoczynamy od oczyszczenia powierzchni muru z tynków. Może to być obszar jedynie w okolicach pęknięcia, jednakże oczyszczenie z tynków większej powierzchni ściany może dać pełniejszy jej obraz, a co za tym idzie wykazać, czy naprawa pękniętej ściany nie powinna być poszerzona. Zdarza się bowiem i to dość często, że obok jednego większego pęknięcia istnieją również mniejsze, ukryte pod tynkiem. Gdy mamy już obraz sytuacji, za pomocą szlifierki kątowej i przy użyciu odpowiedniej dla muru tarczy, nacinamy w murze bruzdy na głębokość 3-4 cm i szerokości spoiny. Szczeliny wykonujemy w poziomych spoinach muru w rozstawie 4 do 6 cegieł, o długości po ok. 50 cm po obu stronach pęknięcia. Następnie oczyszczamy bruzdy, wypełniamy je specjalną zaprawą cementową i wklejamy pręty spiralne o średnicy ok. 6 mm. Wszystkie bruzdy na koniec zasklepiamy równo z płaszczyzną muru.

Płaszczyzny krótsze

Zdarzają się sytuacje, gdy pęknięcie przechodzi obok krawędzi muru lub koło okna i nie ma możliwości umieszczenia pręta po jednej bądź dwóch stronach pęknięcia na odległość 50 cm. Wówczas należy zgiąć pręt, nawiercić w murze otwór na głębokość ok. 10 cm, wypełnić go zaprawą i zakotwiczyć w nim pręt. Wykończyć całość analogicznie jak w wypadku płaszczyzn większych. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/peknieta-sciana-w-jaki-sposob-naprawic-uszkodzona-powierzchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *